کنجکاوی های من:فروپاشی جماهیر شوروی

فروپاشی جماهیر شوروی یکی از رویدادهای تاریخی مهم قرن بیستم است که در سال ۱۹۹۱ رخ داد.

این رویداد به انحلال اتحاد جماهیر شوروی و تشکیل ۱۵ کشور مستقل منجر شد.

عوامل مختلفی در فروپاشی جماهیر شوروی نقش داشتند، از جمله:

بحران اقتصادی:

جماهیر شوروی با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو بود، از جمله کمبود مواد غذایی، نبود تنوع محصولات، بدهکاری خارجی، هزینه‌های بالای تسلیحات و حمایت از حرکات مردمی در سراسر جهان . سیستم اقتصادی شوروی بر پایه برنامه‌ریزی مرکزی بود که کارآمد نبود و به نیازهای مردم پاسخ نمی‌داد.

بحران سیاسی:

جماهیر شوروی با بحران‌های سیاسی داخلی و خارجی مواجه بود، از جمله افزایش فعالیت‌های مخالفان، تظاهرات و اعتصابات، جنبش‌های قومی و استقلال‌طلب، جنگ افغانستان، رقابت با آمریکا و کشورهای غربی . ساختار سیاسی شوروی بر پایه حکومت یک‌حزبی بود که دموکراسی و حقوق بشر را نادیده می‌گرفت.

بحران ایدئولوژیک:

جماهیر شوروی با بحران اعتبار و هویت ایدئولوژیک روبرو بود، از جمله کاهش اعتقاد به ایدئولوژی کمونیسم، تأثیر فرهنگ و رسانه‌های غربی، تغییر نگرش‌ها و ارزش‌های مردم . ایدئولوژی شوروی بر پایه مارکسیسم-لنینسم بود که با واقعیت‌های تاریخی و جغرافیای منطقه سازگار نبود.

فروپاشیدن جماهیر شوروی پایان عصر جنگ سرد را نشان داد و تأثیرات عمده‌ای در سطح منطقه‌ای و جهانی داشت. فروپاشیدن جماهیر شوروی باعث شد کشورهای عضو شوروی به استقلال خود دست یابند و روابط خود را با دنیای خارج تنظيم کنند. همچنین، فروپاشیدن جماهیر شوروی باعث شد آمريكا به عنوان تنها قدرت جهاني باقي .بماند و نظام جديدي از نظم بين المللي شكل گيرد .

ابوالقاسم کریمی
ورامین
12/بهمن/1399

ابوالقاسم کریمی

ابوالقاسم کریمی : شاعر _ نویسنده _ فعال محیط زیست _ متولد 1365 _ ساکن _ استان تهران _ شهرستان ورامین

این پست دارای 4 نظر است

  1. علی

    عالی

  2. علی

    مطالبت عالی هستند

دیدگاهتان را بنویسید